Çalışmaları “bir teşekkürle” geçiştirilen bilim kadınları

in Kısa Kısa/Toplum by

Kadınların eşitlik mücadelesinin uzun bir geçmişi var, yok saymanın ise daha uzun.

Bilimi popüler olduğu kadar takip edenlerin ya da en fala lise düzeyinde bilgisi olanların arasında çok uzun süredir dönen bir geyik vardır; kadın bilim insanı azdır ve buluşu olan kadınsa daha az.

Hoş, bilimi ciddi bir takip konusu yapmamışsak, bir çırpıda sayabileceğimiz bilim insanı beşi geçmez, onlarda en popülerleri olur, Newton, Kopernik, Galile, Einstein, Hawking… Kadınsa Madam Curie’de kalırız genelde. Çok(az) bilmişliğimizle bunu yukarıdaki geyikle yorumlar geçeriz. Ayrımcılığın bilimin içine kadar girmiş olabileceği aklımıza gelmez.

Ed Yong’un makalesini birde siz okuyun istedim. Çünkü, kadınlar vardır!

Bilimde—benim çalışma alanımda pek nadir olan—önemli çalışmaların övgüsünü kimin alacağı sorusu, makalede herkesin görebileceği şekilde belirtilir. Bilimsel makalelerin en tepesinde yer verilerek onurlandırılan yazarlık, itibar ve kariyer açısından önemlidir; nadiren okunan teşekkür kısmında adının geçmesi ise, pek önemli değildir. Geçtiğimiz birkaç yıldır, Brown Üniversitesi’nden Emilia Huerta-Sánchez ve San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden Rori Rohlfs, yirmi yıllık bir dönem boyunca genetik alanındaki

Kaynak: İsimleri dipnotlarda kaybolan bilim kadınları – Ed Yong – Dünyadan Çeviri

Bir Cevap Yazın