Yaklaşık yirmibeş yıldır özel sektörde ağırlıklı olarak muhasebe, finansman, iş süreçleri, finansal raporlar vs. üzerine çalışıyorum.

Yoğun çabalarla öğrendiklerimizin hızla eskidiği zamanlarda yaşıyoruz, (rivayet o ki Çinliler, birine beddua edecekleri zaman “ilginç zamanlarda yaşayasın” derlermiş). Öyle olunca da artık sadece çalışma alanında öğrendiklerimiz yetmiyor. Bugün gerçekten muhasebe de iyi olacaksanız, bütçe yapabilmeniz, bütçe yapabilmek için satışa dair fikir edinmeniz, satışa dair fikir edinebilmek için pazarlamaya dönüp bakmanız, pazarlamayı anlayabilmek için müşteri davranışlarını dikkate alabilmeniz, tüm bunların uygulanabilir olmasını sağlayabilmek için de maliyetleri ve giderleri gözleyebilmeniz, yani finansal durumu sürekli analiz edebilmeniz gerekiyor.

Bu yüzden bende sürekli öğrenci olmaya karar verenlerdenim. Bu blogu açma nedenim de bu, hem öğrendiklerimi paylaşayım, hem de tartışayım, sınayayım, yeniden ve yeniden öğreneyim.

Türkiye’de şirketlerin büyük çoğunluğunun küçük/orta büyüklükte olduğu malum ve ekonomimizin dinamiği ve bu kadar hızlı değişimlerin olduğu zamanlarda şansı da onlar.

Yeniliğe en açık olması gerekenler (çünkü çok hızlı hareket edebiliyorlar) ama yeni bilgilere ulaşmakta ve uygulamakta en fazla zorluk çekenler (çünkü sermaye kıtlığını da en çok onlar hissediyor) onlar.

Eğer benimle fikir alışverişinde bulunmak isterseniz, blogumdaki sosyal medya sayfalarımdan, doğrudan bu blogtan ya da emrullahkandemir@gmail.com adresimden ulaşabilirsiniz. Memnun olurum.

Emrullah Kandemir