Emrullah Kandemir blog…

Neden İşteBugibi

in Emrullah Kandemir by

Bazen sorular gelir (genelde sosyal medya üzerinden), neden blog? neden İsteBugibi?, neden bir soru konuda yazılar? Vs. diye.

Neden blog? Kısmıyla ilgili daha öncede yazmıştım, hem bir paylaşma aracı –ki buna başladıktan sonra özellikle Linkedin üzerinden birkaç kişiye yardımcı olabilme şansım oldu ki benim için çok değerli, hem de bir tür disiplin (önüne yapacak iş koymayınca oyun ya da filmlerde çok çabuk kaybolabilen birisiyim (asosyal değilim bu arada) ama öte yandan sanırım bir miktar da zaman fobim var, yani kaybolduktan sonra üzülüyorum da:)

Neden iştebugibi? Dersek, geçerli ve kullanışlı olan bilginin sürekli değişebilir olduğunu bana hatırlatan bir şey olmasını istediğim için sanırım. Yani her an “iştebugibi” diyeceğimiz yeni birşeyler öğrenebiliriz değil mi:)

Neden bir sürü konuda? (Çok mu ukalayım?) Aslında bir sürü konuda olduğunu düşünmüyorum (öyle olsa bile), bunun yerine bir sürü farklı konunun hızlı bir şekilde iç içe geçtiği zamanlarda yaşadığımızı düşünüyorum. Marksist jargondan apartarak söylersek temel çelişkinin (şirketlerle toplumun geri kalanı arasında) sosyal olan tarafından belirlendiği zamanlar. Mesela alın size şimdinin bir numaralı çelişkisi; Trumpvari (ya da Erdoğanvari ama bu ikisiyle sınırlı değil tabi, popülist politikalar şu sıralar çok yaygın ve milliyetçi kaptan besleniyorlar) içimize mi kapanalım yoksa tüm dünyayı hızla birbirine yaklaştıran küreselleşmeyi sosyal-kültürel anlamda beslemeye devam mı edelim? (Mevzuya böyle bakınca buda bir çeşit torba yasa gibi, hemen her konuyu bunun içinde değerlendirmek mümkün hale gelebiliyor, yani benim iddiam odur ki, aslında bir sürü konuda falan yazmıyorum, farklı konuları birbirleriyle, günlük pratikleriyle ve geleceğe dönük etkileriyle anlamaya çalışıyorum.)

Bir de tırnakiçinde var şimdi yeni. Farklı görünen (öyle de olan) disiplinler nasıl hızla aynı konu etrafında öbekleniyorsa, fikirler de birbirlerinden aynı hızla etkileniyor. Tırnakiçinde, benim görüp okuduğum ve bir kenarda saklamak istediklerim, (eskiden makale olarak kesip dosyalardım, şimdi dosyalamayı tag’lar yapıyor.) İlgisini çeken olursa bir tıkla gidip kaynağından okur (belki kaynağın sürekli okuru da olur.)

Bu arada bir açıklama; tırnakiçinde yapılan alıntılar da yazının tamamı hiç olmaz, ya konuya dikkat çekiyorsa başlık ve altında linkli kaynak olur ya da başlık yetersiz gelmişse kısa bir alıntı ve altında linkli kaynak olur. İlgisini çeken kaynağa gidip okumak zorunda yani, (yazının tamamını copy paste yapıp altta da kaynak belirtmeyi etik bulmuyorum.) Bugüne kadar birçok site, bu şekilde yaptığım paylaşımları twitter ya da başka sosyal medya hesaplarım üzerinden beğendi, sadece bir tanesi istemedi, ben de kaldırdım (o siteyi halen takip ediyorum ve çok da beğeniyorum.)

Gene de yazmış olayım; eğer birisi kendisine ait bir yazıdan bir alıntıyı yapmam da hoşlanmazsa, söylemesi yeter. Bana ait yazılardan birisini alıntılamak ya da tamamını alıp kullanmak isteyene olursa, benim için hiç sorun yok.


Sizin yorumlarınız

Latest from Emrullah Kandemir

Gelecek ne getirir?

Teknolojinin yaşama getireceği yenilikleri çok konuşuruz da değerlerimizi nasıl etkileyeceğini daha az

İş yapma güveni

Nerden aklıma geldi bilmiyorum, (şu an Cory Doctorov’un Özgür ve Bedava, İnternet
Go to Top
%d blogcu bunu beğendi: